Save money, eat smart! – Students will learn how to make smart choices related to nutrition. They will compare costs healthy vs junk food. But also will talk about long term benefits and costs of a healthy eating compared to the opposite. The visit to the market (prior the workshop) will help the youngest students (K-stars, gr 1, 2) understand how and why to choose bio products (and compare the costs). They will buy vegetables and fruits. They will calculate the cost of a healthy dish. The older students will dedicate more time to analyze several items from the food pyramid and propose dishes & calculate costs.